Český statistický úřad hodnotí rok 2012

Průmyslová výroba v Česku za loňský rok klesla o 1,2 procenta. Za samotný prosinec se průmyslová produkce snížila meziročně reálně o 12,5 procenta. K prosincovému poklesu produkce podle statistiků nejvíce přispěla výroba motorových vozidel a výroba strojů a zařízení.   Nové zakázky ze zahraničí se v prosinci meziročně snížily o 10,5 procenta, zatímco tuzemské nové zakázky klesly o 13,4 procenta.

V propadu pokračuje i stavební výroba, která loni meziročně klesla o 6,5 procenta. V samotném prosinci se snížila v porovnání s rokem 2011 o 17,3 procenta a pokračovala tak v celoročním propadu. Počet dokončených bytů se proti předchozímu roku v prosinci snížil o 2,3 procenta. Po zohlednění počtu pracovních dnů stavební výroba podle statistiků v prosinci klesla o 14,1 procenta.

Stavebnictví  v Česku  zřejmě nejvíce ze všech zasáhla ekonomická krize. Za poslední čtyři roky  se stavební výroba propadla o více než 20 procent. Zásadní dopad má omezení veřejných investic hlavně do silnic a dálnic   a špatné čerpání dotací z EU, říká  prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš.  V první polovině roku 2012 zkrachovalo 230 stavebních firem, další propouštějí, takže o práci přišlo celkem asi 50 tisíc lidí.  Zlepšení čeká nejdříve po volbách 2014.    
Ani od programu Zelená úsporám se nedá mnoho očekávat. Rozjede se až v druhé polovině roku a půjde o jednu, maximálně dvě miliardy korun. Vzhledem k tomu, že roční objem výkonů ve stavebnictví je kolem 500 miliard, to pomůže jen minimálně.  Problém je totiž v tom, že cena emisních povolenek, jejichž prodejem chce stát Zelenou úsporám financovat, je teď velmi nízká. Pohybuje se kolem pěti eur, zatímco stát počítal, že bude někde kolem dvaceti eur.
Zahraniční obchod České republiky skončil v loňském roce přebytkem 310,8 miliardy korun, což je meziročně o 119,6 miliardy korun lepší výsledek. V samotném prosinci obchodní bilance skončila přebytkem 6,4 miliardy korun, což je meziroční pokles o 0,7 miliardy korun, oznámil ČSÚ.
V loňském roce ve srovnání s předloňským vzrostl vývoz o 6,4 procenta a dovoz o 2,4 procenta. Obrat zahraničního obchodu meziročně stoupl o 248,5 miliardy korun na 5,8148 bilionu korun.
Zdroj:ČSU (10.2.2013

NEJČTENĚJŠÍ