Crystalex přežil svou smrt. Nabírá lidi a rozšiřuje výrobu

Tři roky od obnovení výroby v novoborské sklárně Crystalex zvyšuje firma výrobu a nabírá zaměstnance. Sklářský gigant zaměstnával před krachem 1 800 lidí, nyní tu pracuje 540 zaměstnanců. Loňské tržby sklářského gigantu by však měly překročit 900 milionů korun.

Většina produkce sklárny jde stejně jako v minulosti na export do 60 zemí světa.
Letos chce Crystalex v Novém Boru rozjet další linky a výrobu zvýšit téměř o třicet procent. Nová výroba by se měla rozjet v polovině letošního roku.Loni společnost vyrobila 38 milionů sklenic, letos si jich troufá vyrobit 46,5 milionu.
Někdejší Crystalex zaměstnával v době před svým krachem v Novém Boru, Karolince na Vsetínsku, Hostomicích na Teplicku a Vrbně pod Pradědem na 1800 lidí. Nyní v podniku pracuje 540 kmenových zaměstnanců a dalších zhruba sto lidí z agentur.
"Pro novou výrobu chceme nabrat dalších 140 a 150 lidí, prvních zhruba 30 jsme přijali už teď od ledna," uvedl generální ředitel Martin Kubát a dodal, že letos plánují rozjet další vanu, na níž budou napojeny dvě linky na kalíškovinu a jedna linka na velké kusy. Podobně chce Crystalex investovat v budoucnosti především do moderních technologií.
V současné době se firma chystá na jarní světovou výstavu skla Ambiente 2013 ve Frankfurtu nad Mohanem, kde chce představit úplně novou kolekcí.
"Veletrh patří mezi největší akce svého druhu v Evropě. Pro návštěvníky jsme připravili mimo jiné novinky dva nové kalíškové a jeden speciální soubor," informovala ředitelka marketingu Ilona Lanyiová. Většina produkce sklárny jde stejně jako v minulosti na export. Do 60 zemí světa. Nejvíce výrobků míří do Ruska a zemí bývalého Sovětského svazu. Dalšími významnýmitrhy jsou země Evropské unie, USA, Kanada, arabské země, ale také Čína, Japonsko nebo Austrálie.
Crystalex CZ vznikl z někdejšího sklářského gigantu Crystalex, jenž před rokem 1989 patřil pod monopolního vývozce skla Skloexport. Po privatizaci centrálního podniku v Novém Boru vznikla nová společnost Bohemia Crystalex Trading (BTC), která měla obrat 1,5 miliardy korun, ale zkrachovala, všech 1 800 zaměstnanců dostalo výpověď.
Novému vlastníkovi, který areály v Novém Boru a Karolince na Vsetínsku koupil za 362,7 milionu korun, se ale podařilo výrobu rozjet. Dnes firma patří k největším světovým producentům užitkového skla.
Zdroj: IDnes (Liberec) 22.1.2013

NEJČTENĚJŠÍ