Veletrh BAU 2015 překonal všechny dosavadní rekordy

     Rozsáhlý veletržní areál v bavorské metropoli  byl ve dnech 21.-25.ledna letošního roku naplněn čtvrtmilionovou masou návštěvníků, kteří  přijeli na XXX.ročník veletrhu BAU. V 17 veletržních halách je očekávalo 2015 vystavovatelů ze 42 zemí  světa.
      Jestliže konečný počet návštěvníků 251 200 představuje nový rekord, pak ještě významnější položkou do bilance veletrhu je meziroční nárůst zahraničních návštěvníků-oproti BAU 2013 o 20% na celkem 72 000. Mezi nimi figurovali na prvních místech návštěvníci ze sousedních zemí- Rakousko (11 900), Itálie (4100), Polsko (2600), Česko (2400), Slovinsko ( 2300), ale také Turecko (3700), Rusko (2500)  a Čína (2100).
 

       Hlavními deklarovanými tématy letošní akce byly „Výrobková a systémová řešení pro energetické a surovinové účinnosti“ a „ Ekologicky a surovinově šetrné materiály a technologie“. Zajímavým doplňkem pak byla  novinka připravená  veletržní správou: obligátní nabídku inovací přichystaných vystavovateli doplnila třemi veletržními prezentacemi (fóry) v halách C2, A4  a B0. V hale C2 to byly tématické celky  „Městský život 2030,  „Building Information Modeling“ (BIM) a „Výškové budovy“,v  hale  A4    se jednalo o velmi pestrou tématiku od dřevostaveb až ke strategiím pro změnu klimatu, v hale B0 se diskutovalo o praktickém řešení  problematiky sanace a modernizace budov. Na těchto akcích se velmi významně podílely spolupracující organizace jako  Fraunhofer-Allianz Bau, Deutsche Gesellschaft für nachhaltiges Bauen, ift Rosenheim a konečně  i  GGT Deutsche Gesellschaft für Gerontotechnik ®.

      Velmi oceňovaným zpestřením veletrhu byly i letošní prezentace předních světových architektů. Například v hale  C2 vystoupili ve středu 21.ledna  pánové Wolf D. Prix (COOP Himmelbau,Wien), Kenneth A. Lewis (Skidmore, Owings and Merill LLP, New York), Christoph Ingenhoven (Ingenhoven architects, Düsseldorf) a Alfredo Brillembourg (Urban-Think-Tank, Curych). Finálnímzpestřením mnichovského městského centra byla  Dlouhá noc architektury, kdy se v pátek večer rozzářilo 50 významných budov bavorské metropole v paprscích světlometů.
    Na závěr ještě tato poznámka: předchozí údaje se zakládají hlavně na údajích poskytovaných veletržní správou v Mnichově a zejména panem J.Mangerem.  Diskuse s našimi odborníky po jejich návratu z Mnichova je  potvrdila a ukázala také, že ne každému se zamlouvalo prostředí lidmi přehuštěných hal a přilehlých odpočinkových prostorů. Ovšem tato nevýhoda je vyvážena skutečností, že pro odborníky ze stavební branže  z České republiky i z ostatních evropských zemí je veletrh takového rozsahu jedinečnou příležitostí vidět v expozicích předních světových opravdu nejnovější materiály, konstrukce a způsoby řešení a navázat s představiteli těchto firem první kontakty.  Pro pokračování navázaných kontaktů jsou pak už k dispozici nejmodernější komunikační prostředky.
  My samozřejmě budeme s některými firmami i nadále v kontaktu a budeme jejich nové produkty prezentovat v naší sekci Stavební materiály. Příští veletrh BAU 2017 bude 16.-21.1.2017.

NEJČTENĚJŠÍ