Ministryně slíbila podporu sklářským oborům

  Mimořádnou podporu pro sklářské obory od školního roku 2016/2017 slíbila při  návštěvě v Libereckém kraji ministryně školství Kateřina Valachová.
  O jakou částku půjde, zatím říct nedokázala. V programu na podporu odborného vzdělávání je podle ní 200 milionů korun. Určen je na podporu víceoborových tříd a takzvaných malooborů, kde je méně studentů, než stanovují normativy, a náklady na vzdělání studentů jsou tam tak vyšší.
  Valachová ocenila, jak Liberecký kraj uměl udržet tradiční sklářské obory. „Liberecký kraj dokázal skloubit regionální specifika, což rozhodně sklářství je, se vzděláváním a přípravou, ale také ve spolupráci se zaměstnavateli," řekla novinářům Valachová. Chce více ocenit kraje, které mají v oblasti řemesel konkrétní výsledky. „Dotační program bude významně změněn z hlediska preferencí a právě sklářství v Libereckém kraji bude podpořeno více, než bylo v minulých letech," uvedla. 
 

  

       Ministryně školství fouká do píšťaly v huti novoborské školy

   Mimořádnou podporu sklářských škol by kraj uvítal, finančně je totiž udržení těchto oborů velmi náročné. „ Náklady na jednoho žáka ve sklářských oborech v maturitním oboru činí 17 400 korun, v učebním oboru dokonce 20 000 korun provozního příspěvkuročně  z rozpočtu Libereckého kraje. Náklady na studenta gymnázia jsou pod 10 000 korun ročně," řekl vedoucí krajského odboru školství Leoš Křeček. Samostatně jsou podle něj financovány sklářské hutě. „Jedná se o částku přesahující sedm milionů korun ročně," dodal.
   Liberecký kraj financuje  tři sklářské školy- v Kamenickém Šenově, Novém Boru a Železném Brodu. Dohromady na nich podle zjištění studuje zhruba 670 žáků, z toho 285 sklářské obory. Ty nabízí také Střední škola řemesel a služeb v Jablonci nad Nisou, kde studuje sklářství dalších šest mladých lidí.
  Podle ředitelů pomáhá stipendijní program kraje a také oživení sklářského průmyslu.
Třeba na sklářské průmyslovce v Kamenickém Šenově, která je nejstarší sklářskou školou v Evropě a letos slaví 160 let svého založení, studuje 75 žáků. Ještě před dvěma lety jich bylo sotva 60.
„A bude jich přibývat, v prvním ročníku máme 30 studentů a do budoucího prvního ročníku už máme 27 zápisových lístků a vyhlašujeme ještě třetí kolo přijímacího řízení," řekla asistentka ředitele školy Romana Karbanová. Ještě před několika lety se škole nedařilo třídy naplnit ani šesti koly přijímaček. „Zájem roste, pomáhá nám i spolupráce, kterou jsme navázali s podniky Preciosa, Crystalex  a Ajeto," dodala.
   Zdroj:ČTK (5.4.2016) 

NEJČTENĚJŠÍ