Nezaměstnanost klesla na 5,2 %, přibylo volných míst

 Nezaměstnanost v ČR v září klesla na 5,2 procenta ze srpnových 5,3 procenta. Bez práce bylo na konci měsíce 378.258 lidí, což je nejméně od prosince 2008. Volných míst je už téměř 141.000, více jich bylo naposledy v srpnu 2008
Analytici podobný pokles nezaměstnanosti očekávali. Za oživením pracovního trhu je například konec dovolených, kdy firmy opět naplno rozjely výrobu. Nadále pokračují sezonní práce a zároveň ještě doznívá turistická sezóna. Loni v září byla míra nezaměstnanost šest procent a bez práce bylo o téměř 64.000 lidí více.
"Pracovní trh se dostal na úroveň doby před hospodářskou krizí," uvedla generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková. V nadcházejících měsících by podle ní mohla nezaměstnanost ještě klesnout. "Zatímco v září 2014 tvořili lidé, kteří byli bez práce déle než rok, 45,7 procenta z celkového počtu nezaměstnaných a o rok později 45 procent, letos jejich podíl klesl na 40,8 procenta," uvedla.

Nejvyšší nezaměstnanost zůstává v Ústeckém kraji, kde v září klesla o desetinu procentního bodu na 8,1 procenta. Naopak nejlépe je na tom znovu Plzeňský kraj s mírou nezaměstnanosti 3,6 procenta. O druhé místo se dělí Praha a Královéhradecký kraj s 3,7 procenta.

   Na jedno volné pracovní místo připadá 2,7 uchazeče. Z toho nejvíce v okresech Karviná (14,1), Ústí nad Labem (11,6), Chomutov (10). Meziměsíční pokles nezaměstnanosti zaznamenalo v září 76 regionů, vzrostla pouze na Prostějovsku. Nejnižší nezaměstnanost byla v okresech Rychnov nad Kněžnou a Praha-východ, a to shodně 1,9 procenta. Naopak na Mostecku a Karvinsku se vyšplhala na 10,6 procenta.
   Volných pracovních nabízeli zaměstnavatelé 140.993. To je o 1725 více než v srpnu a o 32.420 více než před rokem. Nejvíce volných pozic je v Praze, ve středních Čechách a v Moravskoslezském kraji.

    Zaměstnavatelé měli v září největší zájem o pomocné pracovníky ve výrobě, montážní dělníky, řidiče nákladních automobilů, autobusů a tramvají, kováře a nástrojáře, pomocné pracovníky v oblasti těžby a stavebnictví, pracovníky ochrany a ostrahy, slévače, svářeče, kuchaře s výjimkou šéfkuchařů, obsluhu pojízdných zařízení nebo prodavače. Přednost dávali kvalifikovaným specialistům s praxí. Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory.
   evidenci Úřadu práce se pak nejčastěji objevují absolventi středních škol a učilišť, především pak škol zaměřených na ekonomiku, administrativu, podnikání, gastronomii (kuchař, číšník), hotelnictví nebo osobní a provozní služby (kadeřník). Naopak velké šance na získání práce v co nejkratší době po ukončení školy mají absolventi vysokých škol, především lékařských fakult, a absolventi technických, zejména strojírenských a elektro oborů. Velká poptávka je také po absolventech řemeslných oborů.
   Zářijový pokles nezaměstnanosti umožnila především rostoucí ekonomika a s tím spojený nedostatek pracovníků v řadě firem. Vyplývá to z vyjádření analytiků oslovených ČTK. V září totiž zpravidla absolventi přicházejí po prázdninách na pracovní trh a míru nezaměstnanosti zvyšují. V dalších měsících by nezaměstnanost měla stagnovat, i když někteří ekonomové nevylučují v říjnu její další pokles.
   Nezaměstnanost v ČR v září klesla na 5,2 procenta ze srpnových 5,3 procenta. Bez práce bylo na konci měsíce 378.258 lidí, což je nejméně od prosince 2008. Volných míst je už téměř 141.000, více jich bylo naposledy v srpnu 2008.
"Trh práce je v dobré kondici, a tak dokáže rychle absorbovat i čerstvé absolventy," uvedl hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda. "I když je září tradičně měsícem, kdy na trh po prázdninách vstupují čerství absolventi, byl v září tento fakt převážen celkově pokračující příznivou situací včetně tvorby pozimních míst sezonního charakteru, zejména v zemědělství," uvedl hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.
   Rovněž podle odbornice na řízení lidských zdrojů v PwC Česká republika Andrey Linhartové Palánové díky pokračujícímu růstu ekonomiky a nedostatku lidí v řadě firem však nezaměstnanost může letos nadále klesat. "Nová místa vytváří zejména průmysl, ale i další obory, kde chybí zaměstnanci, a to od pracovníků do provozu, přes řidiče a nejrůznější specialisty, až po IT odborníky a zkušené manažery," uvedla.
   Zároveň údaje  potvrzují strukturální nerovnováhy na trhu práce. Současní nezaměstnaní nejsou ochotni či schopni na volná pracovní místa nastoupit. Důsledkem nedostatku vhodných pracovníků na trhu jsou zvyšující se tlaky na růst mezd. V nadcházejících měsících by měla míra nezaměstnanosti  
spíše stagnovat, i když její říjnový pokles podle něj nelze vyloučit.
  I podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška se do listopadu počet nezaměstnaných bude měnit minimálně a v prosinci nastane jeho obvyklý sezonní nárůst. "Podíl nezaměstnaných na konci roku vidíme na 5,5 procenta," uvedl. Podle analytika ČSOB Petra Dufka s nástupem přípravy na Vánoce se nezaměstnanost může snížit ještě na podzim na pět procent a teprve v závěru roku se vrátí zhruba na 5,5 procenta.
 Zdroj :ČTK (10.10.2016)

NEJČTENĚJŠÍ